De är nominerade till Manifestgalan 2021

av | jan 14, 2021 | Artiklar, Läsvärt, Nyheter

Anna von Hausswolff, I.B. Sundström, Katthem, Skator och Dolce är bland de nominerade till Manifestgalan 2021.

SOM (Svenska Oberoende Musikproducenter) presenterar i dag de nominerade till Manifestgalan 2021. Ett musikpris som uppmärksammar och premierar artister kontrakterade på oberoende skivbolag.

Galan kommer i år att hållas digitalt den 26 februari och bland de nominerade hittar vi Skator, Viagra Boys, Alice Boman, Mattias Alkberg, Katthem, Dolce och Anna von Hausswolff.

Dans

Ari Bald – Samlad årsproduktion (Blåklint Studios/Bigges District) Per Hammar – Pathfinder LP (Dirty Hands)
MOLØ – Luma EP (Vivrant)
Off the meds – Off the meds (Studio Barnhus)

Visa

Elin Callmer – Frustration (Troglodyt Produktion)
Iiris Viljanen – Den lilla havsfrun (Voi Elämä!)
Mando Diao – I solnedgången (Playground Music) Jonathan Hilli – Sånger att brinna till (Kakafon Records)

Synt

Social Ambitions – A New Frontier (Social Ambitions)
Anna Öberg – Varelser inuti (Xenophone International) Guild of Cats – The lights you chase (Fergus the dog records) ABU NEIN – Secular Psalms (Progress Productions)
Singer/Songwriter
Kristofer Åström – Hard Times (Startracks)
Alice Boman – Dream On (Adrian Recordings)
I’m Kingfisher – The Past Has Begun (Fading Trails Recordings) Christian Kjellvander – About Love and Loving Again (Tapete Records)

Rytm

Mazaher – Zar (ajabu!)
Allyawan – ONE (Rudeboy Records)
OK Star Orchestra – #6 (Rootsy Music)
Sten Källman and Sanba Zao – MAPOU – Haitian Drums and Northern Wind (Country & Eastern)

Rock

Hollow Ship – Future Remains (PNKSLM Recordings)
Allergic To Humans – Infinity Crunch (Novoton)
Martin Savage Gang – Now we’re rollin’ (Human Audio Recordings) Marianne’s Mareritt – Marianne’s Mareritt (1945966 Records DK)

Punk

KATTHEM – Vackra
Lögnerskor (Welfare Sounds & Records)
Hårdgnissel – Schack Matt! (Hårdgnissel, Angry Hudik Records, Turist i tillvaron) Spader Kung – Arvet (Så Länge Skutan Kan Gå Records)
Ett dödens maskineri – Det svenska hatet (Suicide Records)

Pop

Mattias Alkberg – Bodensia (Teg Publishing)
Florence Valentin – Det var en gång (Du e fri/Playground Music) Esther – Better off Sleeping with a Parachute (SkolHaus)
Dolce – Ur aska (NORR arts)

Jazz

Rymden – Space Sailors (Jazzland Recordings)
Lindha Kallerdahl, Ingebrigt Håker Flaten, Andreas Werliin – Rainbow (HOOB Records) Anna Högberg Attack – Lena (OMLOTT)
Samuel Hällkvist – Epik, Didaktik, Pastoral (BoogiePost Recordings)

Metal

Novarupta – Marine Snow (Suicide Records)
Serpent Omega – II (Icons Creating Evil Art)
Svartkonst – Black Waves (Trust No One Recordings) Electric Hydra – Electric Hydra (Majestic Mountain Records)

Hiphop

Yasin – 98.01.11 (MadeNiggaMusic)
GULEED – LUCKY 20 (GULEED)
L1NA – Samlad årsproduktion (La Vie Music)
Greekazo – GÖR NU, TÄNK SEN (HOTSPOT MUSIC)

Folk

Lena Jonsson Trio – Stories from the Outside (Hedgehog Music)
Jordmån – Jazz på nysvenska (Dos Records)
Erland Westerström – Andas! (Erland Westerström)
Thomas von Wachenfeldt – Arvet efter Pelle Schenell (Senza Vib Konst & Musik)

Experimentellt – I samarbete med FST

Eva Lindal och Anna Lindal – Bäver (disorder)
Anna von Hausswolff – All Thoughts Fly (Southern Lord)
Lars Bröndum – Sostenuto: The Book of Night (Antennae Media)
GGR Betong – Electronic Music for Chamber Orchestra Vol. 2 (Geiger Grammofon)

Dansband

Streaplers – En gång till (Atenzia Records) Martinez – Bubbelgum (Atenzia Records) Casanovas – Mota Olle i grind (Atenzia Records) Stefan Nykvist – Stefan Nykvist (Enviken Records)

Barn

Micaela Gustafsson – Småpunk (Plonk Records)
Bohuslän Big Band – Jazzparaden (Prophone)
Sten & Sanna Källman – Det blåser upp (Footprint Records) Anja Bigrell – Under ett rabarberblad (Byn Musik)

Årets Live

INGRID, Björn Yttling, Pontus Winnberg och Kalle Josephson – 36 h Ingrid Amanda Bergman & Petter Winnberg – Rockbonden
Mansa & 1992 Presents – Black Lives Matter Livestream Fundraiser
Jubel – Låt Live Leva

Årets musikvideo

Miljoner Tusen – Staden som krympte (Miljoner Tusen) Regi: Jonas Rangstad och Daniel Carlsten
Skoj – DEN HELGEN (SÅ NICE) (Amuse) Regi: Rasmus Wimby
Skator – Himlakroppar (Sing a song fighter) Regi: Daniela Rossi
Viagra Boys – Ain ́t Nice (Year0001) Regi: SNASK
Luminous Kid – The Gutter of Our Ecstasy (Marble Fox Records) Regi: Olof Grind

Årets nykomling – i samarbete med Sensus

Klara Keller (Gibbon)
Gula Blend (Rama Lama Records) REACH (Icons Creating Evil Art) Borgerlig Begravning (BB Records)

SKAP och Manifests pris till årets kompositör

I.B. Sundström – Antropofagernas rike 1 och 2 (Teg Publishing) Anna von Hausswolff – All Thoughts Fly (Southern Lord)
Daniel Ögren – Fastingen -92 (Sing a song fighter)
Hey Elbow – We Three (Adrian Recordings)

SKAP och Manifests pris till årets textförfattare

Skator – År (Sing a song fighter)
Zacke – Pengar. Frihet. Zakaria Jamal. (Antarktis Records)
Mattias Alkberg – Bodensia (Teg Publishing)
ShitKid – Crotchrock, 20/20 ShitKid, Always Amber, Duo Limbo/’Mellan himmel å helvete’ (PNKSLM Recordings)

Författare:
Redaktionen

Fotograf:
Magnus Petersson
Greta María Ásgeirsdóttir
Fredrik Bengtsson
Malmö New Wave
Selma Grönlund

Pin It on Pinterest

Share This