De är nominerade till Manifestgalan 2020

av | jan 9, 2020 | Artiklar, Nyheter

Nu har de nominerade till Manifestgalan 2020 presenterats. Bland de nominerade hittar vi bland annat Honungsvägen, Sarah Klang, Avantgardet, Elias, Vånna Inget och Augustine.

Årets Barnmusik

Britta Persson – Folk – Dikt och toner om personer (Forevers)

Alice! – Alice!  (Antfarm Records/Big Is Promotion)

Karl-Petters Orkester – Jag har blivit farbror (Blå moln musik)

Bröderna Lindgren – Best Of! (Despotz Records)

Årets Dans

Bella Boo – Once Upon a Passion (Studio Barnhus)

Mansa – Samlad årsproduktion (Hybris)

Motormännen – Samhällsinformation (Lamour Records)

Mr. Tophat – Dusk to Dawn (Part I-III) (Twilight Enterprise)

Årets Pop

Augustine – Wishful Thinking (Genesis Records)

Nadia Tehran – Dozakh: All Lovers Hell (Year 0001)

Sam Florian – Youth (Hybris)

Honungsvägen – Honungsvägen (Despotz Records)

Årets Live

Daniel Norgren (Superpuma Records)

Sarah Klang (Pangur Records)

Cherrie (Araweelo Music)

Viagra Boys (YEAR0001)

Årets Visa

Anders Lundin – Här är jag nu (Lemur Records)

Magda Andersson – PM: Lossad (Kvickrot)

Christina Kjellsson – Blå moped (Troglodyt Produktion)

Maja Heurling & Ola Sandström – Irrbloss (Kakafon Records)

Årets Synt

Cryo – The Fall of Man (Progress Productions)

Agent Side Grinder – A/X (Progress Productions)

KÅRP – Album 1 (Music by KÅRP)

Unroyal – Mainstream (Ord)

Årets Experimentellt

Siri Karlsson – Horror Vacui (Tombola Records)

Lars Bröndum – Phaethon – Music for Instruments and Electronics (Antennae Media)

Mats Edén, Stefan Klaverdal – Annual Growth Rings (Dynamik)

Eryck Abecassis/Lars Åkerlund – Falls (Mikroton)

Årets Punk

Power Face – Face the Power (Really Fast Records)

Arre! Arre! – Tell Me All About Them (PNKSLM Recordings)

Jönzzonligan – Rösta på idioter (Wild Kingdom)

Vidro – Allt brinner (Kink Records)

Årets Jazz

Klabbes Bank – Bnk (Hoob Records)

Lisen Rylander Löve – Oceans (Hoob Records)

Goran Kajfes Tropiques – Into the Wild (Headspin Recordings)

Oddjob – Kong (Headspin Recordings)

Årets Metal

Novarupta – Disillusioned Fire (Suicide Records)

Ultra Silvam – The Spearwound Salvation (Shadow Records)

Vokonis – Grasping Time (The Sign Records)

Skraeckoedlan – Eorþe (Fuzzorama Records)

Årets Folk

Triakel – Händelser i Nord (Triakel Records)

Sofia Karlsson with Mattias Pérez and Daniel Ek – Guitar Stories/Sally Wiola Sessions, Vol. III (Sally Wiola/Playground Music)

Pelle Björnlert – Damore (Gammalthea)

Rydvall/Mjelva – Vårvindar Friska (NFB records)

Årets Dansband

Xplays – Jag vill och jag vågar (Atenzia Records)

BlackJack – En, två kanske tre (Atenzia Records)

Perikles- Den coolaste bruden i byn (Atenzia Records)

Donnez – Med stora steg (Atenzia Records)

SKAPs och Manifests pris till Årets Textförfattare

Avantgardet (Rasmus Arvidsson) – Mellan miljonprogram och Thailand (Avantgardet)

Matilda Brink (Maestro, Fading Trails Recording)

Henok Achido – Bror utan Sol (Arketyp)

Jelassi – Port 43 (Nisj) 

SKAPs och Manifests pris till Årets Kompositör

Britta Persson – Folk – Dikt om toner och personer (Forevers)

Lymland – Tonrum (Nytt Arkiv)

Nadia Tehran – All Lovers Hell (YEAR0001)

Bella Boo (Gabriella Borbely) – Once Upon A Passion (Studio Barnhus)

Årets Musikvideo

bob hund – 0-100 (Adrian Recordings) Regi: Ormdådet film & media

OG Bella – Bejaka eller dö (ILL MANORS) Regi: Joaquim Berglund

Elias – Neon Lights (Haale Records) Regi: Daniel Eskils

Elias – I give you the best (Haale Records) Regi: Daniel Eskils

Skott – Bloodhound (Dollar Menu/Cosmos Music) Regi: Peter St James

Årets Hip Hop/Soul

Cherrie – OG – The Mixtape (Araweelo Music)

Einár – Första Klass (Einár)

Aden x Asme – 12 Till 12 (BL)

Hannes – Samlad årsproduktion (Earthriseonthemoon)

Årets Singer-Songwriter/Country/Americana

Daniel Norgren – Wooh Dang (Superpuma Records)

David Ritschard – Brobrännaren (Rootsy)

Sarah Klang – Creamy Blue (Pangur Records)

Virginia And The Flood – Aqua Duck Down (Your Ears Have Been Bad And Need To Be Punished Records)

Årets Rytm

Daniel Lemma – Punch Of Love (Dextra Music)

Ayla – Klarspråk (Ayla Adams Music)

Etzia – Motivation (Mambia Records/Rudeboy Music Group)

sLim Prince – Dorcas (Same Plate Music)

Årets Rock

Westkust – Westkust (Luxury)

Levande Död – Upp Till Kramp (Happiest Place Records)

Vånna Inget – Utopi (Gaphals)

True Moon – II (Lövely Records)

Årets nykomling

Eldin – Earth Witch Fire Priestess (Elin Bååth)

Hökartorget – Idioterna vinner (Valley Music Dalapop)

Franskild – You (Lotss Records)

Elina Ryd – Den luft (ERA Records)

Författare:
Redaktionen

Pin It on Pinterest

Share This