De är nominerade till Manifestgalan 2019

av | jan 16, 2019 | Artiklar, Nyheter

Idag presenterades de nominerade till Manifestgalan 2019 och bland artisterna hittar vi bland annat KÅRP, Jenny Wilson, Hanna Järver, ShitKid, Ozzy, Cherrie, Sarah Klang och Les Big Byrd. 

Idag presenterade SOM (Svenska Oberoende Musikproducenter) de nominerade till Manifestgalan 2019. Manifest är musikpriset som uppmärksammar och premierar artister som är kontrakterade på oberoende skivbolag och är dessutom årets stora händelse i indiemusik-Sverige.

Synt
Ionnalee – EVERYONE AFRAID TO BE FORGOTTEN (To whom it may concern)
Johan Baeckström – Utopia (Progress Productions)
Red Mecca – I See Darkness in You (Massproduktion)
Roya – Hive (eshqi records)

Jazz
Adam Forkelid/Georg Riedel/Jon Fält – Reminiscence (Moserobie Music Production)
Bobo Stenson Trio – Contra la indecision (ECM)
Lisa Ullén – Piano works (disorder)
Malin Wättring 4 & Bohuslän Big Band – Harvest (Havtorn Records)

Dans
DJ Lily – Samlad årsproduktion (BROR Records/Lilies)
Jor-El / Joel Alter – Samlad årsproduktion (Be As One/Bror Records)
The Field – Infinite Moment (Kompakt)
Shakarchi & Stranéus – Steal chickens from men and the future from god (Studio Barnhus)

Dansband
Casanovas – Vi lever här och nu (Atenzia Records)
Martinez – Hans namn på min arm (Atenzia Records)
Streaplers – Just ikväll (Atenzia Records)
Blender – Gambla litegrann (Loudhillmusic/records)

Rock
CO SONN – VBG Trash Ensemble Vol. 2 (Lazy Octopus Records)
Det Jordiska – Det Jordiska (Lazy Octopus Records)
Les Big Byrd – Iran Iraq IKEA (PNKSLM Recordings)
RIOT GRRRL SESSIONS – THE 1ST SESSION (GMR Music Group)

Folk
Ahlberg, Ek & Roswall – Till dans (Dimma Sweden)
Emma Ahlberg Ek – Hillevi (Caprice Records)
Per Gudmundson & Bengan Janson – Hjeltamôs (Country & Eastern)
Groupa – Kind of folk Vol.2 Norway (All Ice Records)

Punk
Oldfashioned Ideas – Still worth fighting for (Contra Records)
SIR REG – The Underdogs (Despotz Records)
Twin Pigs – Scandinavian Nightmare (Luftslott Records)
Śmierć – Godzina Pusta (Nikt Nic Nie Wie)

Hårdrock
Abramis Brama – Tusen År (Black Lodge)
Bitch Hawk – JOY (Adrian Recordings)
Louise Lemón – Purge LP (Icons Creating Evil Art)
Craft – White Noise and Black Metal (Season of Mist)

Hiphop
Parham – Torsken (Playground Music)
Cherrie – Araweelo (Araweelo)
Ozzy – Ett öga rött (Play 66)
Aden x Asme – Samlad årsproduktion (BL)

Barn
Nils Berg och Kalle Carmback – I en stad (HOOB records)
Rimstad Rockerz – Tidens Led (J E Sounds)
Oddjob – Jazzoo 2 (Headspin Recordings)
Sofia Sandén & Maria Jonsson – Långt bort i skogen (Dalakollektivet records)

Årets Live
ShitKid (PNKSLM Recordings)
Hanna Järver (Cosmos Music)
Jonas Lundqvist (Adrian Recordings)
Anna von Hausswolff (City Slang)

Pop
Echo Ladies – Pink Noise (Sonic Cathedral/Hybris)
Hanna Järver – So Long (Cosmos Music)
Jenny Wilson – Exorcism (Gold Medal Recordings)
Jonas Lundqvist – Affärer (Adrian Recordings)

Årets Musikvideo
Les Big Byrd – A Little More Numb (PNKSLM Recordings) Regi: Joakim Åhlund
ShitKid – Oh Me I’m Never (PNKSLM Recordings) Regi: Linda Hedström
Simon G – Jag längtar tills du blir ful (Wald Entertainment) Regi: Jesper Ei Karsson
Jenny Wilson – Rapin (Gold Medal Recordings) Regi: Gustaf Holtenäs
Vanligt Folk – TKO (Kontra-Musik & Kess Kill) Regi: Vanligt Folk

Experimentellt
Maria w Horn – Kontrapoetik (XKatedral)
Martin le Artiste – A Stranger Clock (Synkron)
reBell – så som det alltid har varit, har det aldrig varit (SEKT records)
Vanligt Folk – Hambo (Kess Kill/Kontra-Musik)

Rytm
Essa Cham – Blomman från Sahara (Same Plate Music)
General Knas – Reggaestrerad (Rudeboy/SwingKids)
Miriam Aïda – Loving the Alien (Connective Records)
Räfven – 15 (Räfven Records)

Singer/songwriter
Arvid Nero – Mother Earth (TMB Records)
Christian Kjellvander – Wild Hxmans (Tapete Records/Border Music)
Sarah Klang – Love In The Milky Way (Pangur Records)
Sea Lion – Moonlight Here (Sea Lion Recordings)

SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör:
Pontus Torstensson, Timo Lundgren, Petrus Fredenstad – The Exorcist Gbg – II (Höga Nord Rekords)
Martin Alisson & Adam Bolméus – Hästpojken – Hästpojken Är Död (Tamiami Records)
Nina Kinert – In Twos samt Romantic (Ninkina Recordings/Headstomp/Playground)
Sibille Attar – Paloma’s Hand (PNKSLM Recordings)

SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare:
Rasmus Arvidsson – Avantgardet – Alla Känner Apan (Avantgardet)
Daniel Boyacioglu – Daniel Boyacioglu & Mathias Landæus Trio – Bön för världen (Brus o Knaster)
Kajsa Grytt – Kniven i Hjärtat (Kajsa Grytt)
Paulina Palmgren – På randen kap 1 & 2. (Paulina Palmgren/Birds Records)

Visa
Bernt Törnblom – Jag blir glad (YTF Records)
Boulevarder av glas – Sista dansen (Augusta musik)
Jonathan Hilli – Jordsånger (Kakafon Records)
Collan Staiger – Tårar (Troglodyt Produktion)

Årets nykomling
The Overthrone
Sun & The Rain Men
KÅRP
Haerdsmaelta

Under galan delas även ut pris till Årets Indie.

Årets gala äger rum den 15 februari på Nalen i Stockholm och där och då ska, utifrån 21 kategorier, den bästa oberoende musiken från det gångna året hyllas av en samlad oberoende musikbransch.

Författare:
Redaktionen

Pin It on Pinterest

Share This