De är nominerade till Manifestgalan 2018

av | Jan 9, 2018 | Artiklar, Nyheter

Idag släpptes nomineringarna till årets Manifestgala där akter som ligger på oberoende skivbolag premieras.

Nomineringarna till årets galor rullar in och nu är det dags för Manifestgalan 2018. Galan är ett musikpris som delar ut priser till artister och band som ligger på oberoende skivbolag. Under årets gala delas det ut priser i 15 genrer och 6 specialkategorier och galan äger rum den 2 februari på Nalen i Stockholm. På scenen står Hanna Järver, Rome Is Not A Town och DaCosta och årets gala leds av komikerna Moa Lundqvist och Marcus Berggren.

Barn

Malmars Makalösa – Mitt i spenaten (Malmars Makalösa Musikproduktion)

Emma & KJ – Huset (Brus & Knaster)

Gustav Lundgren & Unit – At the Movies (Lundgren Music/MiB)

Busbandet – Jorden runt på 10 låtar (Cosmos)

 Dansband

Streaplers – King River (Atenzia Records)

Casanovas – Ut i livet (Atenzia Records)

Perikles – Ett, Två – Let´s Go! (Atenzia Records)

Expanders – Play That Rock ‘n’ Roll (Expanders Dans & Nöjen)

Dans

World of Dog – Real & Legendary Dogs (Excellent Spaces)

Arkajo – Samlad produktion 2017 (Aniara Recordings, Brotherhood Sound System, Bror Records)

joel alter (jor-el, qna) – Samlad produktion 2017 (true rotary recordings)

Daniel Savio – Plejjern från Plejaderna (Flora & Fauna)

Experimentellt

The Long Chaneys – The Long Chaneys (Rundgång Rekords)

Mirjam Tally – Interferences (Mirjam Tally)

The Gothenburg Combo – Seascapes-20 000 Leagues Under the Sea (The Gothenburg Combo)

Lisa Nordström – Sonica Sequence – Volume (ajabu!)

Folk

Sara Parkman & Samantha Ohlanders – Matriarkerna (Kakafon Records)

LISAS – Fiddle & Accordion Conversations (Sally Wiola Records/Playground Music)

Göran Månsson & Friends – Ol’ Jansa (Caprice Records)

Maher Cissoko – Kora Fo (ajabu!)

Hiphop

Conakry – Återfall, åter faller vi (Conakry)

Sammy & Johnny Bennett – ST.RECK (Woah Dad!)

Skander – Hon (Playground Music)

Ikhana – Zebrelli (LJGT)

 Hårdrock

Night Viper – Exterminator (Listenable Records)

Antichrist – Sinful Birth (I Hate Records)

Monolord – Rust (RidingEasy records)

Grift – Arvet (Nordvis)

Jazz

Lina Nyberg – Terrestrial (HOOB Records)

Samuel Hällkvist & Variety of Rhythm – Samuel Hällkvist & Variety of Rhythm (BoogiePost Recordings)

Mariam The Believer – Love Everything (Repeat Until Death)

Anna Lundquist Quintet – MEWE – (Prophone)

 Musikvideo

ionnalee – SAMARITAN (To whom it may concern) Regi: Jonna Lee & John Strandh

Alice Boman – Dreams (Adrian Recordings) Regi: Jeanne Lula Chauveau

Nadia Tehran – Cash Flow (Year 0001) Regi: Jonas Hong Soo Eriksson

Dolores Haze – White House (Woah Dad!) Regi: Nim Sundström

Conakry – Schaber (Mohave) Regi: Christofer Nilsson

Pop

Mattias Alkberg – Åtminstone artificiell intelligens (Teg Publishing)

The Honeydrips – Give Each Other Some Solace (The Honeydrips/Gentle Reminder)

Loney dear – Loney dear (Real World Records)

Laser & Bas – Historier om kärlek i okronologisk ordning, från det sexuella uppvaknandet till idag (Hybris/Det Svenska Musikundret)

 Punk

Bad Nerve – The Lost Ones (Luftslott Records/Ny Våg Records)

Allvaret – Skam och Skuld (Erste Theke Tonträger)

Trots – Trots (Crush & Create Records)

Wolfbrigade – Run with the hunted (Southern lord)

Rock

Henrik Palm – Many Days (Fetish)

Pale Honey – Devotion (Bolero Recordings)

ShitKid – Fish (PNKSLM Recordings)

Holograms – Surrender (Push my buttons)

Rytm

Jaqee – Fly High (SwingKids)

Essa Cham – Shaka Zulu (Same Plate Music)

Aurelia Dey – Alpha Vol. 1 (Swing Kids, André Roots Records)

Vaz – Necessary, Pt. I & Pt. II (Kinship Music)

Singer/songwriter

Bror Gunnar Jansson – And The Great Unknown – Part I & II (Normandeep Blues)

Ane Brun – Leave Me Breathless (Balloon Ranger Recordings)

The Tarantula Waltz – Blue as in Bliss (Woah Dad!)

Algesten – Algesten (Startracks)

Synt

Anna Öberg – Härsknar (Rundgång Rekords, Troglodyt Produktion)

Wulfband – Revolter (Progress Productions)

Xenturion Prime – Humanity Plus (Progress Productions)

Priest – New Flesh (Lövely Records)

Visa

Elina Ryd – Falla (Era-Records)

Tore Berger – Stora frågor – inga svar (COMEDIA)

Fröken Elvis – Kungen och Vi (Fröken Records)

Franska Trion – Los Angeles (Matti Ollikainen)

Manifest och SKAPs pris till årets textförfattare

Skander – Hon (Playground Music)

Text: Skander El Hajjam

Katohjärta – Inget kommer att ordna sig (Det Svenska Musikundret/Hybris)

Text: Erik Hörnsten

Franska Trion – Los Angeles (Matti Ollikainen)

Text: Matti Ollikainen

Nicolai Dunger – Arkebuseringen av egot (Hi-Hat Music)

Text: Nicolai Dunger

Manifest och SKAPs pris till årets kompositör

Pale Honey – Devotion (Bolero Recordings)

Komp: Tuva Lodmark, Nelly Daltrey, Anders Lagerfors

INVSN – The Beautiful Stories (Woah Dad!)

Komp: Dennis Lyxzen, Christina Karlsson, Sara Almgren, Anders Stenberg, André Sandström

Träd gräs och stenar – Tack för kaffet (So Long) (Subliminal Sounds)

Komp: Jakob Sjöholm, Reine Fiske, Sigge Krantz, Thomas Gartz, Bo Anders Persson, Torbjörn Abelli

Sara Parkman & Samantha Ohlanders – Matriarkerna (Kakafon Records)

Komp/arr: Sara Parkman, Samantha Olanders

Årets live

Sara Parkman & Samantha Ohlanders (Kakafon Records)

Pascal (Novoton)

Mattias Alkberg (Teg Publishing)

Sarah Klang (Pangur Records)

Årets nykomling

Randiga Rut (Sing a song fighter)

Soulsaga (Soulsaga)

Anton Nessvi (Låghus Musik)

Donika Nimani (Dazed Music)

Författare:
Emma Isberg, Skribent

Pin It on Pinterest

Share This