De är nominerade till Manifestgalan 2017

av | Jan 11, 2017 | Artiklar, ö

Idag presenterades de nominerade till Manifestgalan 2017 som äger rum på Nalen i Stockholm den 10 februari. Manifestgalan är en musikgala som premierar musiker och artister på oberoende skivbolag och i år delas pris ut i totalt 21 olika kategorier.

Nominerade till Manifestgalan 2017:
Hårdrock

Gadget – The Great Destroyer (Relapse Records)
Lava Bangs – Quit Continue (Lovely Records)
MaidaVale – Tales of the Wicked West (The Sign Records)
Cult of Luna & Julie Christmas – Mariner (Cult of Luna/Julie Christmas)

Dans
Harald Björk – Kris- & Konflikthantering (Kranglan Broadcast)
Skudge – Balancing Point (Skudge Records)
Kornél Kovács – The Bells (Studio Barnhus)
Dan Lissvik – Midnight (Smalltown Supersound)

Folk
232 Strängar – Spunnet (Egen utgivning)
Anders Löfberg – Nittonbunda (Playing with Music)
Tarabband – Ashofak Baden (Kap Syd/Plugged)
Ulrika Bodén med Ahlberg, Ek & Roswall, Petter Berndalen & Daniel Fredriksson – Te berga blå (Dimma Sweden)

Punk
Wolfhour – Dead on Arrival (Kibou Records/Global Resistance Records)
Oldfashioned Ideas – Another side to every story (Contra Records)
Ursut – Köp Dig Lycklig (Not Enough Records/La Familia Releases/4490/Phobia)
Perkulator – Perkulator (Crush & Create Records)

Visa
Emil Jensen – Två naturliga armar (Adrian Recordings)
Jenny Almsenius – Hjärtat slår mot asfalten (Gamlestans grammofonbolag/Border)
Iiris Viljanen – Mercedes (Voi Elämä!)
Sarah Riedel – tolkar Kristina Lugn (Diesel Music)

Hiphop/RnB
Saint – The New Funky Dread (Today Is Vintage)
Överklass – Överallt & Ingenstans (This Is Scandinavia/SwingKids)
Cherrie – Sherihan (RMH Sound)
Erik Lundin – Samlad årsproduktion (RMH Sound)

Barn
Emma Nordenstam – Emma Nordenstams bästa barnlåtar (Brus & Knaster)
Mamman & Pappan – Våga (Dahls Toner & Rytmer)
Anna Einarsson – Tigern säger Brr (Anna Einarsson Music)
Nassim Al Fakir – Springer runt och säger hej (Cosmos)

Dansband
Sannex – Din sida sängen (Atenzia Records)
Casanovas – Kom och sjung halleluja (Atenzia Records)
Blender – Ängel utan vingar (Blender Records)
Highlights – Vackrare än någonsin (Neptun)

Experimentellt
Aina Myrstener Cello – Cellomusik II (Flora & Fauna)
Klas Nevrin – The Revoid Ensemble (Found You Recordings)
Neutral – Neutral (Omlott)
Ann Rosén & Stockholm Saxophone Quartet – Bredvid (Schhh Records)

Synt/elektroniskt
Spark! – Maskiner (Progress Productions)
Red Mecca – Electricity (Massproduktion)
Roya – Trax (Roya)
Covenant – The Blinding Dark (Dependant)

Singer/songwriter
Brothers Among Wera – Fictional Takes (Icons Creating Evil Art)
Thomas E Frank – Tre månader (Omlott)
Amanda Bergman – Docks (Amanda Bergman/INGRID)
Christian Kjellvander – A Village: Natural Light (Startracks)

Rock
Real Tears – Too Cool To Rock (Snask Rekårds)
True Moon – True Moon (Lövely Records)
Moon City Boys – I Need More (Törncrantz rock’n’roll)
Lion’s Den – Lion’s Den (Lazy Octopus)

Jazz
Cecilia Persson & Norrbotten Big Band – Composer in Residence (Prophone)
Tonbruket – FOREVERGREENS (ACT)
E.S.T/Esbjörn Svensson Trio – E.S.T Symphony (ACT)
Lina Nyberg – Aerials (HOOB records)

Pop
The Radio Dept. – Running Out of Love (Labrador)
Farväl till ungdomen – Öronbedövande mörker (Luxury)
Frida Hyvönen – Kvinnor och barn (RMV Label)
Pikko – Secret – (KaiLudvig)

Årets Live 
Pascal (Novoton)
Iiris Viljanen (Voi Elämä!)
Viagra Boys (Push My Buttons/Year0001)
Silvana Imam (Refune Music)

Rytm
General Knas – Dancehall (SwingKids)
Sallyswag – Sallyswag (SwingKids)
Music Is the Weapon – Sweet Choral Motion (Fashionpolice Records)
Sofia Jannok – ORDA-This is my land (Gamlestans grammofonbolag)

Årets Musikvideo
Little Children – Every Little Light (Cosmos Music) Regi: Ted Malmros
El Perro Del Mar – Breadandbutter (Ging Ging Recordings) Regi: Nicole Walker och El Perro Del Mar
Erk, Cleo & Griljonären – Vamenarom? (Random Bastards) Regi: Erik Svetoft
Maja Gödicke – Rokoko (Kning Disk) Regi: Ossian Melin
Wintergatan – Marble Machine (Sommarfågel) Regi: Hannes Knutsson/Martin Molin

SKAP:s och Manifests pris för årets textförfattare
Charlie Engstrand Sommar – En Näve Näring, (Dead Microphone), Nordic Noir/Toni Holgersson
Frida Hyvönen – Kvinnor och barn (RMV Label)
Isak Sundström/Mimmi Skog/ Manuela De Gouveia – Pascal – Revy (Novoton)
Parham – Hemma Här (Playground Music)

SKAP:s och Manifests pris för årets kompositör
Conny Bloom – Fullt upp (Kronbloom Records)
Sofia Härdig – And the Street Light Leads to The Sea (Solaris Empire)
Christian Kjellvander – A Village: Natural Light (Tapete Records, Startracks)
Josefin Öhrn – Josefin Öhrn & The Liberation – Mirage (Rocket Recordings)

Årets nykomling
Call Cat https://www.facebook.com/callcatofficial/
GREiP https://www.facebook.com/GREiP-926430530797133/
Neon Nox https://www.facebook.com/neonnox/
Death by Horse https://www.facebook.com/deathbyhorse/

Författare:
Elin Strömberg, Skribent & Chefredaktör

Relaterade artiklar

Pin It on Pinterest

Share This